O szkole

Historia

Patron

Sztandar

 
      Oferta szkoły
           

Baza dydaktyczna

Konkursy

Zajęcia pozalekcyjne

Rozwijamy pasje

Projekty, programy

Biblioteka

Dyrektorzy

Nauczyciele

 
         Uczniowie

Samorząd szkoły/świetlica

 
        Osiągnięcia          

2015/2016

2014/2015

2013/2014

2012/2013

2011/2012

2010/2011

2009/2010

stronagłówna 1 2 3
4 56
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
  
część druga


Wycieczka do Gdańska i Gdyni


          W ostatnich dniach marca br. klasy II e i II c wraz z opiekunami wybrały się na dwudniową wycieczkę do Gdańska i Gdyni. Czasu było mało, a ciekawych miejsc do zwiedzenia wiele.  Wizytę w Trójmieście rozpoczęliśmy od zwiedzenia gdańskiej starówki. Następnie udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie uczestniczyliśmy zajęciach poświęconych narodzinom Solidarności. Poznaliśmy też kulisy i najważniejsze momenty strajku w Stoczni Gdańskiej w im. Lenina w sierpniu 1980 r.  Świetnie bawiliśmy się w Jumpcity, skacząc na trampolinach. Szkoda tylko, że tak krótko. Wieczorem czekała nas jeszcze jedna atrakcja - spektakl w  Teatrze Muzycznym w Gdyni. Obejrzeliśmy musical ”Notre Dame de Paris”.
Noc w hostelu minęła nam nadzwyczaj szybko, a już trzeba było wyruszać dalej. Udaliśmy się do Centrum Hewelianum w Gdańsku - nowoczesnego centrum nauki mieszczącego się w zabytkowych obiektach architektury militarnej – i poznaliśmy m.in. właściwości  ciekłego azotu oraz przebieg wielu zjawisk przyrody.
       Pobyt w Trójmieście zakończyliśmy pobytem w Muzeum Emigracji w Gdyni. Poznaliśmy dzieje emigracji z ziem polskich od wieku XIX do czasów współczesnych. Wysłuchaliśmy opowieści o Polakach, którzy wyjeżdżali z kraju w różnych czasach, z różnorodnych powodów, do rozmaitych miejsc na świecie. Mogliśmy poczuć i zrozumieć, z czym wiązał się wyjazd,  jak wyglądała morska podróż pasażerów III klasy od zaokrętowania, rejs przez ocean oraz procedurę imigracyjną na słynnej Wyspie Ellis w USA.
     W drodze do domu wstąpiliśmy jeszcze tylko na drobną przekąskę do MacDonalda i już byliśmy z powrotem w Ostródzie.
Dlaczego wycieczki zawsze trwają zbyt krótko?!
fotogaleria
                                                          ....................................................
                                                

         W dniu 20 października uczniowie klasy 1c i 1d uczestniczyli w wycieczce do Olsztyna. Najpierw byliśmy w kinie Helios na filmie p.t."Osobliwy dom Pani Peregrine", wizjonerskiego reżysera Tima Bartona. Następnie poszliśmy do Muzeum Nowoczesności, które jest usytuowane w pięknym Parku Centralnym nad Łyną. W zrewitalizowanym budynku, stanowiącym pozostałość po dawnej dzielnicy przemysłowej, w którym przeszłość przenika się z teraźniejszością, można odbyć podróż przez sto kilkadziesiąt lat historii. Prezentowane w muzeum ekspozycje dokumentują rozwój cywilizacyjny stolicy Warmii i Mazur, a o historii najlepiej opowiadają jej świadkowie - prezentowane eksponaty pamiętające dawne czasy. Wczuliśmy się w specyficzną atmosferę przeszłości, robiąc sobie wyjątkowe zdjęcia w stylu retro, któr
e są idealną pamiątką z wizyty w tym muzeum.
ROK SZKOLNY 2015/2016
                                                                                               dodano 14 czerwca 2016 r.                                                                         ....................................................

Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży - rewizyta 2016

 Właśnie pożegnaliśmy młodzież z zaprzyjaźnionego Osterode am Harz. Tegoroczna Wymiana to już 14 edycja projektu, który prowadzimy w naszym Gimnazjum. Każdego dnia uczniowie mieli zaplanowanych wiele ciekawych wyjazdów i spotkań.
   Pierwszego dnia wizyty udaliśmy się do Urzędu Miasta na oficjalne powitanie w sali obrad przez Burmistrza Miasta Ostródy Pana Czesława Najmowicza, który ciepło przywitał wszystkich uczestników Wymiany, opowiedział o mieście i jego walorach turystycznych, a także jego historii. Następnie wszyscy razem udaliśmy się do naszego Gimnazjum by zostać powitani w szkole przez panią Dyrektor Anną Czarnowską i nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej przyszedł czas na nowe doświadczenia. Wspólnie z naszymi gośćmi wzięliśmy udział w przyspieszonym kursie tańca oraz zajęciach fitness. Było przy tym dużo śmiechu i cudownej zabawy, która wyśmienicie służy integracji młodych ludzi. Towarzyszyła nam wyborna muzyka i szkolny zespół muzyczny „Alternatywni”. Atmosfera, która wytworzyła się wśród gości i uczniów naszej szkoły była niezwykła. Wszyscy byli pod bardzo dużym wrażeniem tego, co zobaczyli i przeżyli w naszej szkole.
          W ciągu kolejnych dni na uczestników Wymiany czekała duża dawka atrakcji. Byliśmy w Gdańsku na Starówce i w Sopocie na plaży. Był też czas na refleksję, której sprzyjał wspólny pobyt w byłym obozie koncentracyjnym w Sztutowie. Wyśmienitym wypadem okazał się pobyt w parku rozrywki aktywnej Bartbo, w którym młodzież wzięła udział w sportowej olimpiadzie oraz chodziła po parku linowym. Pływaliśmy statkiem po Jeziorze Drwęckim.
Lekcję chemii odrobiliśmy w Hucie Szkła w Olsztynku, w której poznawaliśmy tajniki wyrobu szkła i podziwialiśmy jak na naszych oczach powstają śliczne ozdoby. Natomiast w olsztyńskim planetarium podziwialiśmy nieboskłon. Wzięliśmy udział w konkursie wiedzowym o krajach niemieckojęzycznych, który organizowało LO nr 1 i zajęliśmy 2 miejsce!
Ta Wymiana była zupełnie wyjątkowa, ta atmosfera, te emocje, te wzruszenia ... pozostaną na zawsze...!!! :)
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Organizacji Międzynarodowej, która w znacznym stopniu wsparła finansowo nasz projekt i bez której pomocy nie mielibyśmy szans go zorganizować.
fotogaleria /A. Pasiut/
                                                                     ....................................................
                                                            

     Byliśmy u zachodnich sąsiadów


Od 22 do 27 maja uczniowie naszego gimnazjum wraz z p. Anną Pasiut i p. Anną Czacharowską mieli okazję wziąć udział w zagranicznej wymianie młodzieży. Nasza szkoła współpracuje z Realschule auf dem Röddenberg w Osterode am Harz/Niemcy już od 14 lat. Ta podróż była cudownym przeżyciem nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli. Goście z Polski mieszkali u niemieckich rodzin. Każdego dnia towarzyszył nam bardzo interesujący program, który nie tylko dawał  nam radość, ale również nas kształcił.
          Podczas wymiany byliśmy w w Berlinie, Göttingen, Goslar, Bad Harzburg, Hahnenklee, Soltau Braliśmy udział w szkolnych zajęciach integracyjnych w formie  różnych gier i zabaw. Zwiedziliśmy muzeum figur woskowych Madame Toussauds,  Berlin Dungeon - tu poznaliśmy mroczną historię stolicy  Niemiec. Byliśmy pod Reichstagiem, Bramą Brandenburską i pamiątkowym fragmentem muru berlińskiego. Podczas  projektu przyrządziliśmy w szkole pyszny obiad wraz z przystawką i deserem. Byliśmy w górach Harzu na prawdziwej górskiej wędrówce. W parku rozrywki Heide Park pochyliliśmy się przed Scremie, Colossos, Flug der Dämonen, a nasza adrenalina sięgnęła tam zenitu ;). Zwiedziliśmy kopalnię rudy miedzi Rammelsberg, która od 1992 roku znajduje się na światowej liście dziedzictwa ludzkości UNESCO.
Bliski kontakt z przyrodą, wspólnie spędzony czas, rozmowy sprzyjały pełnej integracji polsko-niemieckiej.
            Ostatniego dnia wieczorem na dziedzińcu szkoły odbył się pożegnalny grill, na którym byli obecni wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz goszczące ich rodziny. To był bardzo miły akcent, który podsumował nasz tygodniowy pobyt w Niemczech.
             Dzisiaj o 2.00 wróciliśmy bezpiecznie do Ostródy. Wymiana polsko-niemiecka pozostanie nam na długo w pamięci. Każdy przywiózł ze sobą dobry humor i dużo niezapomnianych wspomnień. Była to niezwykła przygoda, w której wszyscy mieli okazję oswoić się z językiem niemieckim, poznać zarówno niesamowitych ludzi jak i kulturę niemiecką oraz przeżyć wyjątkowe chwile. Zostało dokładnie 9 dni do rewizyty. Już dzisiaj z niecierpliwością czekamy na naszych przyjaciół :).
             Merytorycznie program został opracowany przez koordynatora wymiany w konsultacji ze stroną niemiecką. Finansowo zostaliśmy kolejny raz wsparci przez PNWM z siedzibą w Warszawie. Bez tego wsparcia nasz wyjazd nie byłby możliwy. Za dofinansowanie BARDZO serdecznie dziękujemy!!!
  fotogaleria /A. Pasiut/
                                                                                                        dodano 16 maja 2016 r.                                                                         ....................................................
Doświadczalnie, świecąco i pachnąco …

       42 uczniów klas 1A, B i C naszego gimnazjum  +  4 wspaniałych prowadzących zajęcia w Centrum Chemii w Małej Skali w Toruniu  =  wiedza  +  zabawa  +  pamiątki   +  wspomnienia . Tego nie da się opisać, to trzeba doświadczyć  – reakcji egzotermicznych z magnezem, badania zasadowości i kwasowości substancji, wytwarzania wielobarwnych świec oraz zapachowych mydełek glicerynowych.   zobacz fotorelację

Dziękujemy opiekunom  - p. A. Matusiewicz, p. K. Bodalskiej, p. B. Lipińskiej i p. A. Wolińskiej - za kolejną ciekawą wycieczkę oraz integrację międzyklasową.  

                                                                                                                      Uczestnicy

                                                        ....................................................
      Wczoraj grupa 45 uczniów z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Gdyni. Byliśmy w Centrum Nauki Experyment - doskonałym miejscu, które zaspokaja ciekawość poznawczą małych i tych zupełnie dużych :). Są tam przestrzenie na eksperymentowanie, doświadczanie, postrzeganie i tworzenie.   Wieczorem byliśmy w Teatrze Muzycznym na spektaklu GHOST. Widowisko świetnie zaśpiewane, z dobrym tempem i imponującymi efektami specjalnymi. To była kultura przez duże "K".

                                                    zobacz fotorelację

Pozdrawiamy wszystkich uczestników wycieczki. Odespaliście już nieprzespaną noc? ;)

                                                                                                  dodano 22 września 2015 r.
                                                         ....................................................
                                                                                     


        Biskupin bez Tajemnic


     Czym zajmował się snycerz i kołodziej? Jakie zastosowanie miały szałwia i żurawina błotna? Czym są pyry z gzikiem i podpłomyki? Co wspólnego ma banknot 20-złotowy z katedrą św. Wojciecha w Gnieźnie? Co to jest tympanon? Jakie modły wznosiły panny do św. Prokopa w Strzelnie? O czym wieczorami szepcze jezioro Gopło? Na te i wiele innych ciekawych pytań znaleźli odpowiedź uczniowie klas pierwszych podczas dwudniowej wycieczki do Gniezna i Biskupina. Poznając minione czasy, próbowali rozszyfrować przeszłość ważną, bo związaną z Naszym krajem i przodkami.
           Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się wędrówką po Biskupinie. Podczas XXI Festynu Archeologicznego „Smaki w przeszłości”, uczniowie kosztowali jadła z różnych czasów – od epoki kamienia, poprzez różnorodne jedzenie mieszkańców biskupińskiego grodu, po pożywienie rzemieślników piastowskiej wioski. Obserwowali walkę przy użyciu broni wczesnośredniowiecznej, poznali działanie prasy drukarskiej Mistrza Gutenberga, czy technikę rozpalania ognia za pomocą krzesiwa. Dziewczętom przypadło do gustu wytwarzanie własnej biżuterii, jak również tajniki farbowania tkanin czy wykonanie średniowiecznego makijażu.
Drugiego dnia uczniowie zwiedzali Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, sytuowaną na Wzgórzu Lecha, będącą miejscem koronacji 5 królów Polski. To w tej archikatedrze gimnazjaliści podziwiali relikwiarz św. Wojciecha, jak i jedno z najcenniejszych dzieł sztuki romańskiej w Polsce, jakim są odlewane z brązu Drzwi Spiżowe, przedstawiające osiemnaście scen z życia i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha.
O cnotach i ludzkich przywarach wyrytych na kolumnach z piaskowca w Bazylice św. Trójcy opowiadał przewodnik ze Strzelna. Tu uczniowie podziwiali czarny ołtarz z zadziwiającą liczbą relikwii i bezcenną figurą ukrzyżowanego Jezusa. Romański tympanon oraz odrestaurowane konfesjonały z XVII wieku zapierały dech w piersiach. O dobrego męża dziewczęta mogły wznieś swoje prośby w Rotundzie św. Prokopa.
Ostatnim punktem wycieczki była Kruszwica, leżąca nad jeziorem Gopło. To tu uczniowie mogli zobaczyć fragmenty typowej XIV-wiecznej zabudowy zamkowej, potocznie zwanej „Mysią Wieżą”, a przy okazji wysłuchać jednej z polskich legend  - o Popielu, Piaście i myszach.  zobacz zdjęcia
W tę niezwykłą, historyczną wędrówkę po Kujawach i Wielkopolsce zabrały pierwszoklasistów Panie Aneta Pietrzyk, Wioletta Żebrowska, Aleksandra Wolińska oraz Bogusława Lipińska.
       
                              fotogaleria                                  Źródło: Gimnazjum nr 2 w Ostródzie
                                                  ....................................................
  Wizyta na Politechnice Gdańskiej

      W poniedziałek  8 czerwca 2015 roku, grupa łączona złożona z 20  uczniów z  Gimnazjum nr 2 i  20 uczniów z Gimnazjum nr 1, w ramach Akademii Młodych Inżynierów pojechała na wycieczkę do Gdańska. Na początku wizyty na Wydziale Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej mieliśmy okazję poznać historię tego obiektu. Mogliśmy także,  na tym samym wydziale, pod opieką przewodników,  zwiedzać różne laboratoria,  min. maszyn elektrycznych czy nowoczesnego budynku LINTE. 
       Po wizycie na Politechnice Gdańskiej wszyscy udaliśmy się na Ergo Arenę, gdzie mogliśmy poczuć się jak gwiazdy zwiedzając backstage.  Wspólnie z  przewodniczką zwiedziliśmy cały stadion. Zajrzeliśmy również do szatni zawodników oraz do Loży Prezydenckiej. Chwilę później uczniowie przystąpili do warsztatów zakończonych zawodami z robotyki. Zadaniem wszystkich drużyn było zaprogramowanie robota tak, aby mógł pokonać labirynt. W tej konkurencji liczył się czas. Najlepszy wynik uzyskali uczniowie z Gimnazjum nr 2. Na dalszych miejscach podium stanęły reprezentacje Gimnazjum nr 1 i ponownie Gimnazjum nr 2.
          Po emocjonujących rozgrywkach na Ergo Arenie każdy uczeń miał okazje odpocząć chwilę na Gdańskiej Starówce. fotogaleria
                                                                       Karolina Zwierzykowska II C
                                                         ....................................................

Spotkanie z Kłobukiem

    3 czerwca klasy IA i ID wybrały się na piknik do Bajkowego Świata Kłobuka w Karnitach. Już od pierwszych chwil pobytu w parku panowała niesamowita atmosfera. Wszystko zaczęło się od zielonego labiryntu, który nie każdy przeszedł bez problemów, ale dzięki wzajemnej pomocy udało się dotrzeć  do kolejnego etapu, złożonego z licznych przeszkód. Uczniowie na swojej drodze spotkali mnóstwo zagadek i przeszkód,  między innymi statek piracki, statek na drzewie, tratwę, liny, na których można było zjechać, a pod koniec trasy czekały zwierzęta: lamy, kozy, daniele. Po pokonaniu toru przeszkód nastąpiła chwila odpoczynku, można było poskakać na trampolinie lub pokręcić się na olbrzymim kole. Ostatni punkt wycieczki to ognisko nad jeziorem Kocioł. Każdy  zjadł coś smakowitego. Jednak okazało się, że to nie był koniec atrakcji. Niektórzy uczniowie grali w piłkę, niektórzy opalali się, a jeszcze inni udali się na gokarty, odkrywając po drodze kolejną atrakcję, jaką był podziemny tunel oraz kucyki.

                                                               A.Półtorak-Tadejewska, A. Burkiewicz, I. Manicka

                                                                               dodano 24 maja 2015 r.
                                                 ............................................................................

    W środę 13 maja 2015 roku grupa uczniów odwiedziła w Olsztynie bibliotekę multimedialną Planeta 11, gdzie przygotowano dla nas grę edukacyjną. W załączeniu zdjęcia prezentujące jak dobrze młodzież się bawiła. Później byliśmy gośćmi Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej z działem mediateki. Mogliśmy obejrzeć ciekawe eksponaty, takie jak: metalową płytę do szafy grającej z XIX wieku, płyty winylowe, odrestaurowaną, w tejże bibliotece, książkę z 1621 roku, Pisaliśmy gęsim piórem, piórem ze stalówką, pędzelkiem, na ręcznej maszynie do pisania. Zobaczyliśmy i posłuchaliśmy o pracy introligatorskiej. Zwiedziliśmy salę, w której można złożyć tekst z czcionek, odbić je na papierze, zszyć na specjalnej maszynie i poczuć się przez chwilę jak w czasach Gutenberga.
                                                         ............................................................................


Wymiana polsko - niemiecka


    17 kwietnia, w sobotę o 1.30 w nocy, dwunastoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły wróciła z tygodniowej podróży po Niemczech, w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od wizyty w stolicy - Berlinie, w którym oczekiwał na nas interesujący program: zwiedziliśmy m.in. muzeum figur woskowych Madame Toussauds, akwarium Sea Life, byliśmwych miejscach miasta. Tego samego dnia, punktualnie o godz.18.00 dotarliśmy do zaprzyjaźnionego Osterode am Harz, gdzie oczekiwały na nas rodziny, u któy pod Bramą Brandenburską, na ulicy Unter den Linden, a także w  innych ciekarych zamieszkaliśmy przez kilka kolejnych dni. Naszych partnerów poznaliśmy już wcześniej, dzięki portalom społecznościowym, dlatego pierwsze spotkanie nie było dla nas większym problemem. Kilka kolejnych dni spędzonych w Niemczech to bardzo bogaty i napięty program, wiele atrakcji, nawiązanych przyjaźni, a także chwile wzruszeń. Byliśmy w Göttingen, Wernigerode, w kopalni Rammelsberg w Gosslar, na Bocksberg w Hahenklee, gdzie zjeżdżaliśmy na torze saneczkowym. Razem braliśmy udział w szkolnym kulinarnym projekcie "Kuchnia włoska" , a także rozgrywkach sportowych. Tydzień w Osterode am Harz minął za szybko. Staliśmy się sobie bliscy, nawiązały się między nami przyjaźnie. Już dziś czekamy na 15 czerwca, kiedy nasi przyjaciele przyjadą do nas z rewizytą do Ostródy.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji międzynarodowej, która w znacznym stopniu wsparła finansowo nasz projekt i bez której pomocy nie mielibyśmy szans go zrealizować.
                                                             ............................................................................
Nauka i Sztuka nam nie straszna!
 
        25 września 2014 r. uczniowie naszego gimnazjum pod opieką, pani Elżbiety Witt oraz pani  Anny Półtorak-Tadejewskiej, wzięli udział w Olsztyńskich Dniach Nauki i Sztuki, które odbyły się już po raz 12. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w warsztatach kreatywnych „Ene Due Rycykling”. Dotyczyły one budowania przedmiotów i obiektów na bazie materiałów odzyskanych. Kolejnym niezwykłym punktem programu okazał się warsztat pt. „Magia zmysłów”. Były to zajęcia poświęcone funkcjonowaniu i percepcji zmysłów sensorycznych (smaku, węchu, czucia, wzroku).
      W ramach warsztatów uczniowie zapoznali się z ogólnymi zasadami funkcjonowania zmysłów, zbadali własną wrażliwość sensoryczną oraz dokonali oceny sensorycznej wybranych produktów spożywczych. Okazało się, że nasz smak  i węch nie jest tak oczywisty;) i często nas zawodzi. Ostatnim etapem naukowo – artystycznej wyprawy młodych odkrywców była warsztaty zatytułowane „Umysł przyłapany”.  Na podstawie zmysłów nasz mózg buduje obraz otaczającego świata. Jak radzimy sobie z ogromną ilością bodźców docierających z otoczenia? Czy rzeczywistość jest na pewno taka, jaką ją postrzegamy? Czy słuchać da się tylko uchem, a na ostrych gwoździach nie można siadać? Z natłoku informacji mózg selekcjonuje i wybiera najistotniejsze. Jednak ulega wpływom emocji o wiele bardziej, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Zgaduje, kombinuje, szuka związków, manipuluje pamięcią. Wszystkie eksponaty miały charakter interaktywny, wiec uczniowie próbowali, testowali, dotykali, sprawdzali jak podstępny jest umysł, próbowali go przechytrzyć, jednak niełatwe to było zadanie. Może w przyszłym roku okaże się łatwiejsze;)    galeria zdjęć


                                                                             Anna Półtorak-Tadejewska, Elżbieta Witt


Aktywnie spędzamy czas 

       
       3 czerwca, 14 osób z klasy II c i 4 osoby z II b wyjechały spędzać aktywnie czas w parku rozrywki „Bartbo”, znajdującym się nieopodal Olsztyna. Uczestnicy  zostali podzieleni na 2 drużyny, którym przyświecał jeden cel, odnalezienie ukrytego skarbu. Po drodze czekały na nie zadania, dzięki którym mogły zdobyć klucze do skrzyni, która nie dość, że ukryta, była owinięta łańcuchem, którego zdjęcie uniemożliwiały kłódki. Poszukiwacze skarbów zmierzyli się z: kulą zorbingową, strzelaniem z łuku i wiatrówki, układaniem układanki XXL a także montażem szafki w ograniczonym do minuty czasie. Było warto się pomęczyć! Zawartość skrzyni wypełnionej słodyczami została równo podzielona pomiędzy wszystkich uczestników. Gdy opuściła ich euforia i duma płynąca ze zdobycia skarbu, w geście pokoju zasiedli wspólnie przy ognisku. Gdy najedli się i odpoczęli, znów w tych samych dwóch drużynach, ruszyli na plac do paintballa. Przyodziawszy kombinezony moro, maski a także uzbroiwszy się w tzw. markery, przeszli krótki instruktaż związany z bezpieczeństwem podczas gry. Rozegrali dwa mecze imitujące wojnę. Wszyscy szczęśliwie i bez uszczerbku na zdrowiu wrócili do Ostródy, wyczerpani, ale jakże radośni po całodniowej aktywnej zabawie. Ta przygoda i zdrowa rywalizacja na pewno zacieśniła ich więzi klasowe i międzyklasowe.

przejdź do galerii
                                                                                                      
Natalia Budna II C
19 maja 2014 r.
............................................................................
     
Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży
jako element partnerstwa pomiędzy Ostródą
a Osterode am Harz  


   W sobotni wieczór 10 maja grupa uczniów z naszego gimnazjum wyruszyła w tygodniową podróż do Niemiec. W niedzielę rano przybyliśmy do stolicy kraju - Berlina, w którym mieliśmy w planach bardzo ciekawy program. Pierwszym punktem zwiedzania był budynek Reichstagu, z którego szklanej kopuły mogliśmy zobaczyć wszystkie znane i ważne budowle miasta. Z Reichstagu spacerem udaliśmy się pod najsłynniejszy symbol Berlina - Bramę Brandenburską, która niegdyś dzieliła miasto na dwie części, wschodnią i zachodnią. Następnie udaliśmy się do muzeum figur woskowych Madame Tussauds, w którym spotkaliśmy wiele interesujących postaci ze świata filmu, nauki, polityki i sportu. Trzeba zaznaczyć, iż każda z figur woskowych jest naturalnych kształtów i rozmiarów, a stworzenie takiej postaci to długi i bardzo kosztowny proces, wymagający perfekcjonizmu w najmniejszych szczegółach. Na koniec pobytu w stolicy Niemiec przyszedł czas na dreszcz emocji, jakim okazał się pobyt w Berlin Dungeon. Spędziliśmy tu jedną, wyjątkową, ale dosyć przerażającą godzinę. W tajemniczych lochach i podziemiach wraz z fantastycznymi aktorami poznaliśmy 700 lat mrocznej przeszłości tego miasta. Było przy tym dużo śmiechu, ale także krzyków przerażenia. Jest to świetne miejsce, które trzeba koniecznie odwiedzić przy okazji pobytu w Berlinie, pod jednym jednak warunkiem - wstęp jest możliwy tylko dla młodzieży i osób dorosłych o silnych nerwach :).
     Tego samego dnia, punktualnie o 18.00 dotarliśmy do zaprzyjaźnionego Osterode am Harz. Przy Schachtrupp-Villa oczekiwały na nas rodziny, u których mieszkaliśmy przez kolejne dni. Naszych gospodarzy poznaliśmy juz wcześniej, dzięki portalom społecznościowym, dlatego pierwsze spotkanie nie oznaczało dla nas większego stresu. Dni spędzone w Osterode am Harz to bardzo bogaty i napięty program, wiele atrakcji, nawiązanych przyjaźni i mnóstwo wzruszeń.      Na początku zostaliśmy oficjalnie powitani w ratuszu przez zastępcę Burmistrza Miasta pana Haralda Renza i dyrektora naszej partnerskiej szkoły Realschule auf dem Röddenberg pana Klausa Maletzki, był to bardzo uroczysty punkt naszego pobytu. Kolejne chwile to atrakcyjne wycieczki wraz z naszymi partnerami do miasta uniwersyteckiego Göttingen, parku rozrywki Heide Park w Soltau, urokliwego miasta z pięknym zamkiem w Wernigerode.
     Na szczególną uwagę zasługuje pobyt w szkole, w trakcie którego wszyscy razem braliśmy udział w projekcie "Międzynarodowe Gotowanie". W profesjonalnej, doskonale wyposażonej kuchni przygotowaliśmy smaczne dania, z których byliśmy niezmiernie dumni :). Codziennie mogliśmy także wszyscy razem korzystać z atrakcji parku wodnego ALOHA. Tydzień w Osterode am Harz minął zbyt szybko. Przez kilka dni staliśmy się sobie bardzo bliscy, nawiązały sie między nami przyjaźnie. Dziś tęsknimy i bardzo czekamy na 16. czerwca, kiedy nasi partnerzy przyjadą z rewizytą do Ostródy.
     Uważamy tę Wymianę Młodzieży za bardzo udaną. Takie spotkania mają wiele zalet. Możemy podszkolić język niemiecki, nawiązać nowe znajomości, poznać inny kraj i jego mieszkańców. Wielkim walorem wzajemnych wizyt jest poprawa stosunków między Polską a Niemcami. Młodzi ludzie, którzy biorą udział w takich projektach wyzbywają się uprzedzeń, które wynikają często z niewiedzy. Uczą się natomiast otwartości i tolerancji oraz budowania podstaw do dalszej współpracy.

Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji międzynarodowej, która w znacznym stopniu wsparła finansowo nasz projekt i bez której pomocy nie mielibyśmy szans go zrealizować.

                                                             galeria zdjęc z pobytu

Ewa Pasiut, klasa 2a


                                                                                                       21 pażdziernika 2013 r.
                                                                           .............................................................

      W czwartek 21 listopada 2013 roku blisko pięćdziesięciu uczniów Gimnazjum nr 2 im. Zdzisława Krzyszkowiaka obejrzało w olsztyńskim kinie film pt.: „Papusza”. Opowiada on historię cygańskiej poetki piszącej swoje wiersze w języku romskim. Papusza ( w języku romskim „lalka”), czyli Bronisława Wajs nigdy nie chodziła do szkoły, a mimo to samodzielnie nauczyła się czytać i pisać. Dzięki namowom przebywającego w jej taborze Jerzego Ficowskiego – poety, zaczęła spisywać swoje wiersze. Odniosła wiele sukcesów i zdobyła wiele nagród. Jej poezję przetłumaczono na kilka języków, a w 2004 roku zaliczono ją do grona sześćdziesięciu najwybitniejszych Polek w historii. Papusza zyskała uznanie i sławę, jednak została odrzucona przez swoją społeczność jako zdrajczyni tajemnic Romów.
     Film Joanny i Krzysztofa Krauze pozwolił uczniom poznać poruszającą historię niezwykłej kobiety, mądrej, wrażliwej i dobrej, która za realizację swoich marzeń zapłaciła olbrzymią cenę. Stał się też przyczynkiem do refleksji na temat wykluczenia, nierówności społecznej i  braku tolerancji, także w dzisiejszych czasach. Pozwolił poznać bliżej barwną kulturę Romów. Film zgodnie z intencją reżysera ma się stać krokiem ku pojednaniu i asymilacji narodowości polskiej i romskiej.  Fakt, iż w „Papuszy” wystąpili prawdziwi Cyganie, jest tego doskonałym dowodem. Niezwykłym wydarzeniem obejrzenie tego filmu było w sposób szczególny dla klasy II e, ponieważ w jedną z postaci wcieliła się Magdalena Seweryn, ich koleżanka z klasy. Scenę z jej udziałem i napisy końcowe uczniowie nagrodzili brawami.

                                             :::
Niżej prezentujemy krótki wywiad z młodą aktorką, uczennicą naszej szkoły Magdaleną Seweryn.


Jak to się stało, że znalazłaś się w obsadzie filmu pt.: „Papusza”?
O filmie dowiedziałam się ze świetlicy romskiej, która jest w Ostródzie. Było to w maju ubiegłego roku. Casting odbył się 2 czerwca 2012 r.. Bardzo się denerwowałam, ponieważ ilość miejsc była ograniczona, jeśli można tak powiedzieć. Po dwóch tygodniach niecierpliwego czekania zostałam powiadomiona telefonicznie, że ja i moja rodzina jesteśmy w obsadzie filmu. Tydzień później przyjechał do nas producent, aby podpisać umowę i wyjaśnić nam wszystkie wątpliwości oraz powiadomić, kiedy i gdzie zaczynają się zdjęcia z naszym udziałem.
Jak wspominasz pracę na planie filmowym?
Pracę na planie filmowym wspominam bardzo dobrze. Reżyserzy byli bardzo mili i serdeczni, zawsze służyli pomocą i wskazówkami. Na planie panowała bardzo miła i rodzinna atmosfera. Zdjęcia trwały trzy dni i kręcone były pod Ornetą. Dzięki możliwości wzięcia udziału w tym pięknym filmie mogłam chociaż trochę poznać bliżej warunki, w jakich kiedyś żyli Romowie. Była to wspaniała przygoda w moim życiu, której nigdy nie zapomnę.
Czy swoją przyszłość wiążesz z aktorstwem?
Tak, jest to moje marzenie od dziecięcych lat. Myślę, że ta przygoda z filmem „Papusza” pomoże mi w drodze do jego realizacji.

Dariusz Popławski, wychowawca II e

                                                 ............................................................
    


                  Filmowe wyprawy


     Ostatniego dnia października miłośnicy kina po raz kolejny wybrali się na seans filmowy w kinie „Helios” w Olsztynie. Nasze zainteresowanie wzbudził film „Mój biegun” opowiadający historię Jaśka Meli, dlatego też postanowiliśmy jesienne popołudnie spędzić na jego obejrzeniu.
     Poznając dramatyczne losy chłopca, mieliśmy okazję zastanowić się nad tym, co w życiu jest najważniejsze, a także ile wysiłku i determinacji kosztowało Jaśka, by „nauczyć się” żyć od nowa. On  i jego rodzina długo walczyli, by odnieść zwycięstwo.
    Film bardzo nas wzruszył i długo go wspominaliśmy.  Podobnie jak obraz „Sierpniowe niebo. 63 dni chwały”, który obejrzeliśmy 20.09.2013 r. Wtedy poznaliśmy  wydarzenia z okresu II wojny światowej. Opowieść o powstaniu warszawskim i jej uczestnikach  była niezwykle przejmująca.  Z szacunkiem i wzruszeniem patrzyliśmy na nierówną walkę młodych powstańców z okupantem.
    Naszą ciekawość wzbudziło wykorzystanie nieznanych do tej pory materiałów archiwalnych nakręconych  w 1944 r. podczas powstania, a połączonych ze współczesnymi.  Zaskoczyła nas także oprawa muzyczna filmu. Wbrew pozorom piosenki raperów z zespołu „Hemp Gru” świetnie współgrały z treścią filmu.
      Mamy nadzieję, że kolejne wyjazdy będą równie ciekawe.

                                         Kinomaniakami opiekowały się Aneta Pietrzyk i Wioletta Żebrowska
..............................................................................................

Młodzież z Realschule am Röddenberg z Osterode am Harz/Niemcy

z rewizytą w Gimnazjum nr 2
     Młodzież z Osterode am Harz gościła w Ostródzie od 3 do 7 czerwca 2013r. Każdego dnia uczniowie mieli zaplanowanych wiele ciekawych wyjazdów i spotkań.
     Pierwszego dnia wizyty udaliśmy się do Urzędu Miasta  na oficjalne powitanie w sali obrad   przez Burmistrza Miasta Ostródy Pana Czesława Najmowicza, Sekretarza miasta Pana Dariusza Struga, Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Panią Bożenę Ratajczyk oraz Przewodniczącego Rady Miasta Pana Henryka Hocha. Pan Burmistrz ciepło przywitał wszystkich uczestników wymiany, opowiedział o mieście i jego gospodarce, walorach turystycznych, a także dawnej historii. Była też chwila na zadawanie pytań i swobodne rozmowy. 
     Następnie wszyscy razem udaliśmy się do naszego Gimnazjum by zostać  powitani w szkole przez Panią Dyrektor Anną Czarnowską  i nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. Po części oficjalnej przyszedł czas na przyjemności i nowe doświadczenia. Wspólnie uczyliśmy się tańczyć z pomocą szkolnego zespołu „Alternatywni”, a także słuchaliśmy piosenek w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
     W ciągu kolejnych dni na wszystkich uczestników wymiany czekała kolejna dawka atrakcji. Byliśmy w Trójmieście. Zwiedziliśmy starówkę w Gdańsku. Razem odwiedziliśmy były obóz koncentracyjny w Sztutowie. Bardzo zabawną wycieczką okazał się pobyt w labiryncie Bajkowego Parku Kłobuka w Karnitach. Uczniowie szukali właściwej drogi w leśnym gąszczu. Udanym wypadem okazał się pobyt w gospodarstwie agroturystycznym "Źrebaczówka", w którym młodzież jeździła konno, bawiła się w podchody, lepiła w glinie, a także jeździła bryczkami z zaprzęgiem konnym. Jeden wieczór wspólnie spędziliśmy w kręgielni i braliśmy udział w niezwykle przyjemnej rywalizacji.

      Byliśmy w Hucie Szkła w Olsztynku i podziwialiśmy jak na naszych oczach powstają szklane ozdoby, zwiedziliśmy Skansen, natomiast w Olsztynie szybowaliśmy w kosmicznych przestworzach planetarium.
    Uważamy tą wymianę młodzieży za bardzo udaną. Takie spotkania mają wiele zalet. Możemy podszkolić język niemiecki, nawiązać nowe znajomości. Nasi goście mają możliwość poznać nasze miasto oraz region. Wielkim walorem wzajemnych wizyt jest poprawa stosunków między Polską, a Niemcami. Młodzi ludzie, którzy biorą udział w takich projektach wyzbywają się uprzedzeń, które wynikają często z niewiedzy. Uczą się natomiast otwartości i tolerancji oraz budowania podstaw do dalszej współpracy.
       Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji międzynarodowej, która w znacznym stopniu wsparła finansowo nasz projekt i bez której pomocy nie mielibyśmy szans go zorganizować.

Anna Pasiut
                                                                                                          15 kwietnia 2013 r.
                                                                      ..................................................................
Za nami już kolejna edycja polsko-niemieckiej wymiany młodzieży 
z Realschule auf dem Röddenberg w Osterode am Harz-Niemcy

    Wyjazd do Osterode am Harz trwał od 6 do 12 kwietnia 2013r. Każdego dnia
12 uczniów naszego gimnazjum z klas I-III wraz z dwiema opiekunkami Anną Pasiut i Anną Czacharowską miało zaplanowanych wiele ciekawych wyjazdów i spotkań.
   Pierwszego dnia naszej wizyty zostaliśmy ciepło powitani przez dyrektora i nauczycieli oraz uczniów partnerskiej szkoły. Uroczystym momentem była wizyta w ratuszu miejskim
i przywitanie nas przez burmistrza Osterode am Harz. Po części oficjalnej przyszedł czas na przyjemności i nowe doświadczenia :).
  Byliśmy w Berlinie, zwiedziliśmy Reichstag byliśmy pod Bramą Brandenburską oraz odwiedziliśmy wielką atrakcję turystyczną Berlina, jaką jest muzeum figur woskowych Madame Tussauds. Byliśmy w Göttingen, Wernigerode,  Goslar i kopalni Rammelsberg. Pełną niezapomnianych wrażeń wycieczką był wyjazd do parku rozrywki Heide Park w Soltau. Nasi uczniowie mogli także codziennie korzystać z parku wodnego ALOHA, który znajduje się w centrum Osterode.
   Razem z naszymi partnerami braliśmy także udział w projekcie Gotowanie Bez Granic. Mieliśmy bardzo odpowiedzialne zadanie-przygotowanie obiadu wraz z przystawką i deserem.  Nasze potrawy zrobiły na wszystkich bardzo dobre wrażenie :).
     Uważamy ten wyjazd za bardzo udany. Takie wymiany młodzieży mają wiele zalet. Możemy podszkolić język niemiecki, poznać kulturę i obyczaje innego kraju, nawiązać nowe znajomości oraz obserwować życie codzienne Niemców. Wielkim walorem wzajemnych wizyt jest poprawa stosunków między Polską a Niemcami. Młodzi ludzie, którzy biorą udział w takich projektach wyzbywają się uprzedzeń, które wynikają często z niewiedzy. Uczą się natomiast otwartości i tolerancji.
    Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji międzynarodowej, która w znacznym stopniu wsparła finansowo nasz wyjazd i bez której pomocy nie mielibyśmy szans go zorganizować.
A.P.

galeria zdjęć
                                                                                                            21 marca 2013 r.
                                                                      ..................................................................
„EuroWeek – Szkoła liderów
- relacja z obozu szkoleniowego

        Pierwszy dzień naszej wyprawy rozpoczęliśmy poniedziałkowym wczesnym rankiem. Wtedy to pod czujnym okiem opiekunów, pani Aleksandry Wolińskiej i pana Pawła Szpechara,  rozpoczęła się nasza ponad ośmiogodzinna podróż pociągiem do Wrocławia. Mimo że to przecież mnóstwo czasu, nie nudziliśmy się, ponieważ poznaliśmy kilka osób, które pomogły nam jakoś dotrwać do końca. We Wrocławiu szybka przesiadka i dwugodzinny przejazd prosto do Długopola-Zdrój, gdzie mieliśmy spędzić następne 3 dni. Kiedy ok. 18.30 dojechaliśmy na miejsce, szybko zjedliśmy kolację i udaliśmy się zapoznać z pozostałymi uczestnikami obozu. Po pełnym emocji, wyczerpującym dniu udaliśmy się na zasłużony odpoczynek, aby przez sen zregenerować siły.
        We wtorek, kiedy o godzinie 7.45 z trudem zwlekliśmy się z łóżek, nikt nawet nie pomyślał, że ten dzień będzie aż tak udany. O 8.30 zjedliśmy śniadanie, po czym udaliśmy się na autoprezentacje. Potem - szok kulturowy. Wielu z nas nie mogło uwierzyć, jak inaczej żyją ludzie w innych krajach. Po przerwie wolontariusz z Rumunii prowadził prezentację o swojej ojczyźnie, a to wszystko - w języku angielskim. Po jej obejrzeniu udaliśmy się na obiad. Do końca dnia oglądaliśmy prace naszych starszych kolegów z innych krajów. Sami również dobraliśmy się w grupy i mieliśmy okazję stworzyć prezentację własnego państwa. Po naszych wystąpieniach zjedliśmy kolację oraz wysłuchaliśmy opowieści na temat Gruzji. Ten dzień również okazał się bardzo wyczerpujący. Poszliśmy spać z wielkimi nadziejami na następny dzień.

            Trzeciego dnia już z samego rana wyjechaliśmy na wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej, do Muzeum Zapałek oraz do samego Kłodzka, by tam zwiedzić Stare Miasto. Po powrocie do pensjonatu i posiłku udaliśmy się na kolejne prezentacje wolontariuszy na temat ich krajów, prowadzone oczywiście w języku angielskim. Następnie znowu pracowaliśmy w grupie - wspólnie wymyślaliśmy ,,wynalazki przyszłości". Kolejnym punktem programu było bliższe poznanie się z wolontariuszami z innych państw. Dzień zakończyliśmy wspólną zabawą na zorganizowanej specjalnie dla nas dyskotece.
             W czwartek, tuż po śniadaniu odbyliśmy wspólną rozgrzewkę tzw. Energizer. Po którym słuchaliśmy ciekawej prezentacji na temat Niemiec. Kolejnym punktem naszego planu dnia było wykonanie przygotowanych przez wolontariuszy jedenastu zadań, z którymi musieliśmy się uporać w zaledwie 30 minut. Gdy je skończyliśmy, zjedliśmy obiad. Po posiłku organizatorzy sprawdzili, czy poprawnie je wykonaliśmy i postanowili wyjść z nami na dwór. Później rozpoczęła się prezentacja o Dominikanie. Następnie, podzieleni na grupy,  przygotowywaliśmy się  do debaty Oxfordzkiej. Kiedy wszystkie grupy były już gotowe, rozpoczęła się debata a po niej rozdanie certyfikatów i prezentacje organizatorów oraz naszej szkoły. Podczas których robiliśmy sobie wspólne zdjęcia z zaproszonymi w tym roku wolontariuszami a następnie odbyła się pożegnalna dyskoteka.

            Piątek był dniem powrotu, co wiązało się z bardzo wczesną pobudką. Już o 5:20 stawiliśmy się w recepcji, wziąwszy uprzednio prowiant na długą drogę powrotną. Następnie wyruszyliśmy na dworzec kolejowy. Po 11-godzinnej jeździe pociągiem dotarliśmy do Ostródy. Tutaj, zmęczonych podróżą, szczęśliwych po wspólnie spędzonym czasie a zarazem zasmuconych rozstaniem, odebrali nas rodzice.
            W czasie obozu w ciekawy sposób nabyliśmy wiele przydatnych, nowych umiejętności. Potrafimy teraz prowadzić konferencję prasową, określić swoją rolę w grupie, przeprowadzić prezentację lub autoprezentację oraz zarządzać projektem. Poznaliśmy o wiele lepiej egzotyczne dla nas kraje świata. Wróciliśmy z poczuciem dobrze spożytkowanego czasu. Oprócz tego organizatorom udało się w bardzo ciekawy sposób opowiedzieć nam, czym jest EFM (Europejskie Forum Młodzieży), jakie są jego cele, w jaki sposób można zostać wolontariuszem i jak wiele daje udział w takim projekcie. 

Uczestniczki obozu:
Patrycja Guzal i Gabriela Krysiak

galeria zdjęć

                                                                                                          25 kwietnia 2012 r.
                                                                      ..................................................................
Za nami już kolejna edycja polsko-niemieckiej wymiany młodzieży z Gimnazjum nr 2 im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Ostródzie z Realschule auf dem Röddenberg w Osterode am Harz. Nasz wyjazd do Osterode am Harz trwał od 14 do 20 kwietnia 2012r. Każdego dnia 12 uczniów naszego gimnazjum z klas I-III wraz z dwiema opiekunkami Anną Pasiut i Anną Czacharowską miało zaplanowanych wiele ciekawych wyjazdów i spotkań. 

      Nasz wyjazd do Osterode am Harz trwał od 14 do 20 kwietnia 2012r. Każdego dnia
12 uczniów naszego gimnazjum z klas I-III wraz z dwiema opiekunkami Anną Pasiut i Anną Czacharowską miało zaplanowanych wiele ciekawych wyjazdów i spotkań.
      Pierwszego dnia naszej wizyty zostaliśmy ciepło powitani przez dyrektora i nauczycieli oraz uczniów partnerskiej szkoły. Bardzo uroczystym momentem była wizyta w ratuszu miejskim
i przywitanie przez burmistrza Osterode am Harz. Po części oficjalnej przyszedł czas na przyjemności i nowe doświadczenia. Byliśmy w Göttingen. Widzieliśmy starówkę oraz mieliśmy okazję zrobić zakupy w licznych sklepach, które się tam znajdują. Kolejnego dnia braliśmy udział w obchodach Dnia Sportu, który odbywał się w partnerskiej szkole. Nasi uczniowie zostali włączeni do zabawy i brali udział w różnych konkurencjach. Dzielnie zdobywali punkty dla swoich drużyn w meczu piłki nożnej i koszykówki.
      W kolejnych dniach zwiedziliśmy jaskinię w Bad Grund i kopalnię w Rammelsbergu.
Najciekawszymi wycieczkami okazało się zwiedzanie Berlina i wizyta w Reichstagu, wyjazd do centrum nauki i eksperymentu PHAENO w Wolfsburgu oraz pełen atrakcji park rozrywki HEIDE PARK w Soltau. Nasi uczniowie mogli także codziennie korzystać z parku wodnego ALOHA, który znajduje się w centrum Osterode.
    
Uważamy ten wyjazd za bardzo udany. Takie wymiany młodzieży mają wiele zalet. Możemy podszkolić język niemiecki, poznać kulturę i obyczaje innego kraju, nawiązać nowe znajomości oraz obserwować życie codzienne Niemców. Wielkim walorem wzajemnych wizyt jest poprawa stosunków między Polską a Niemcami. Młodzi ludzie, którzy biorą udział w takich projektach wyzbywają się uprzedzeń, które wynikają często z niewiedzy. Uczą się natomiast otwartości i tolerancji oraz budowania podstaw do dalszej współpracy.
      Szczególne podziękowania kierujemy w stronę Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji międzynarodowej, która w znacznym stopniu wsparła finansowo nasz wyjazd i bez której pomocy nie mielibyśmy szans go zorganizować.

                                                                   Źródło: Gimnazjum nr 2 w Ostródzie

                                                                                                          2 kwietnia 2012 r.25 marca 2012 r. grupa 14 uczniów Gimnazjum nr 2 im. Zdzisława Krzyszkowiaka w Ostródzie rozpoczęła obóz szkoleniowy dla młodzieży pod nazwą „EuroWeek - Szkoła Liderów”.
Był on organizowany przez
Europejskie Forum Młodzieży (EFM).
     
      W niedzielę 25 marca o godzinie 7:00 rano zebraliśmy się na dworcu PKP w Ostródzie. Pociągiem dostaliśmy się do malowniczego Długopola Zdroju, skąd autobusem dojechaliśmy na miejsce pobytu – do ośrodka wczasowego „Silesia” w Długopolu Dolnym. Jeszcze tego samego dnia, po kolacji, wzięliśmy udział w zajęciach integracyjnych, na trakcie których zapoznaliśmy się z innymi grupami uczniów z kilku szkół z całego kraju oraz
animatorami – obcokrajowcami, którzy w ramach wolontariatu przyjechali do Polski, by opowiedzieć o państwach, z których pochodzą.
       Drugiego dnia, tuż po śniadaniu zjawiliśmy się na boisku, gdzie odbyły się poranne ćwiczenia na świeżym powietrzu tzw. „Energizer”. Następnie udaliśmy się do sali konferencyjnej. Każdy z uczestników powiedział kilka słów o sobie oraz wyraził swoje oczekiwania wobec naszego obozu w języku angielskim. Później wspólnie obejrzeliśmy prezentację o Azerbejdżanie. Po obiedzie poznaliśmy Turcję. Kolejnym punktem programu była „Konferencja prasowa”. Podzieleni na grupy wymyślaliśmy całkowicie nowy produkt. Następnie musieliśmy umiejętnie zachęcić do jego kupna i odpowiedzieć na zadane na końcu prezentacji pytania widzów. Wszystko odbyło się w języku angielskim. Wieczorem poznaliśmy Wietnam.      
        We wtorek, po śniadaniu i „Energizerze” obejrzeliśmy prezentację o Łotwie. Potem rozwiązaliśmy test M. Balbina, który określa rolę człowieka w grupie. Tego dnia wzbogaciliśmy także naszą wiedzę o Meksyku. Przed obiadem udaliśmy się na spacer po okolicy. Zwiedziliśmy park zdrojowy w Długopolu Zdroju. Po powrocie poznaliśmy najciekawsze informacje dotyczące Peru. Wieczorem
praco
waliśmy w grupach nad prezentacjami na wylosowany wcześniej temat.

Dzień przed powrotem do Ostródy pojechaliśmy na wycieczkę do Kłodzka oraz Bystrzycy Kłodzkiej. Po południu obejrzeliśmy prezentacje o Nepalu, Finlandii i Islandii, które podobnie jak wszystkie poprzednie były w języku angielskim. Dowiedzieliśmy się, także czym jest tzw. „szok kulturowy”. Przed kolacją prowadziliśmy debatę oksfordzką. Wieczorem zaprezentowaliśmy wszystkim uczestnikom efekty naszej pracy w grupach. Na zakończenie dnia odbyło się podsumowanie obozu, wręczenie certyfikatów oraz podziękowania dla organizatorów iwolontariuszy.
       W czwartkowe popołudnie zmęczeni lecz w dobrych humorach wróciliśmy do Ostródy.

W czasie obozu nabyliśmy wiele przydatnych, nowych umiejętności. Potrafimy teraz prowadzić konferencję prasową, określić swoją rolę w grupie, przeprowadzić prezentację lub autoprezentację oraz zarządzać projektem. Poznaliśmy o wiele lepiej Unię Europejską, a także kraje świata, które do niej nie należą. W przerwach między zajęciami organizowano dla nas przeróżne gry i zabawy, przy których wszyscy wypoczywali i naprawdę dobrze się bawili.
Organizatorom udało się zrealizować jedno z najważniejszych zadań. W bardzo ciekawy sposób opowiedzieli nam, czym jest EFM (Europejskie Forum Młodzieży), jakie są jego cele,
w jaki sposób można zostać wolontariuszem i jak wiele daje udział w takim projekcie. 

                                                                                                                  galeria zdjęć


                                                                                                           Uczestniczki Obozu
..........................................................................................................................................
................................................................................................................

część druga
Librus

Kalendarz roku

Podręczniki

Pomoc i opieka

Publikacje naszych uczniów

Relacje z podróży


głodne dzieci nie myślą o nauce
 

© 2010 Gimnazjum Nr 2 im. Z. Krzyszkowiaka w Ostródzie

::: strona główna ::: kontakt :::